O prawidłowej rozgrzewce słów kilka

Dobra rozgrzewka to podstawa udanego treningu – dlatego w najnowszym, czerwcowym numerze Lady’s Club będziecie mogli zapoznać się z moim artykułem o strechingu dynamicznym. Fragment artykułu poniżej.

Rozgrzewka jest jednym z najistotniejszych elementów prawidłowego treningu i gwarancją sukcesu. Wiedzą o tym najlepsi sportowcy świata, jak i amatorzy. Jeśli tak jest, to czemu ta ważna część wysiłku fizycznego jest zaniedbywana? Na przykład wielu biegaczy wychodzi z założenia, że najlepszą rozgrzewką przed biegiem jest… wiązanie sznurówek. I rzadko kiedy robią coś więcej dla strechingu, czyli rozciągania. Tymczasem każdy wysiłek fizyczny – amatorski czy zawodowy – powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem organizmu.

Najlepszym wyborem przed rozpoczęciem biegu będzie stretching dynamiczny. Pod tym pojęciem (w obecnym rozumieniu) kryje się rozciąganie z pełną kontrolą mięśniową w całym zakresie ruchu. Dowiedziono, że ten rodzaj stretchingu nie tylko podnosi wydajność mięśniową, polepsza dynamikę i stabilizację, ale również nie osłabia siły mięśni, co jest istotną wadą rozciągania statycznego.

Ciąg dalszy już wkrótce w papierowym wydaniu magazynu www.ladysclub-magazyn.pl.